Ghid
Amenzile NIS2 și răspunderea conducerii
Amenzile NIS2 ajung la 7.000.000 EUR sau 1,4% din cifra de afaceri mondială pentru entități importante și la 10.000.000 EUR sau 2% pentru cele esențiale. Acestea sunt plafoanele. Legea are de fapt cinci trepte, cu minime în lei, iar pentru multe încălcări limitele sunt mult mai mici.
- Entități importante
- până la 7.000.000 EUR sau 1,4%
- Entități esențiale
- până la 10.000.000 EUR sau 2%
- Plată redusă
- jumătate, în 15 zile
- Prescripție
- 3 ani
DefinițieAmenzile NIS2 sunt sancțiunile contravenționale din art. 60 din OUG 155/2024. Ele se aplică entităților esențiale și importante care încalcă obligațiile din ordonanță, de la măsurile de securitate până la termenele de înregistrare.
Care sunt amenzile NIS2?
Entitățile importante pot fi amendate cu 5.000 lei până la 7.000.000 EUR sau 1,4% din cifra de afaceri mondială, iar cele esențiale cu 10.000 lei până la 10.000.000 EUR sau 2%, valoarea cea mai mare (art. 60 alin. (2)). Treapta depinde de obligația încălcată și de clasa entității.
| Entitate | Încălcări | Amendă | Temei |
|---|---|---|---|
| Entitate importantă | Măsuri de securitate, audit, autoevaluare, obligațiile conducerii, raportarea incidentelor | de la 5.000 lei la 7.000.000 EUR sau 1,4% din cifra de afaceri mondială, valoarea cea mai mare | art. 60 alin. (2) lit. a) |
| Entitate esențială | Aceleași, plus lit. e) din art. 60 alin. (1) | de la 10.000 lei la 10.000.000 EUR sau 2% din cifra de afaceri mondială, valoarea cea mai mare | art. 60 alin. (2) lit. b) |
| Entitate importantă | Înregistrare, evaluarea riscului, termene de remediere | 1.000–300.000 lei | art. 60 alin. (2) lit. c) |
| Entitate esențială | Aceleași | 1.500–500.000 lei | art. 60 alin. (2) lit. d) |
| Orice entitate | Încălcări grave (art. 50 alin. (2)); limitele cresc cu jumătate la încălcări repetate | 3.000–600.000 lei | art. 60 alin. (2^1) și (4) |
Tabelul arată cele cinci trepte principale. Pentru literele u)–z), aa)–cc) și gg)–ii) din art. 60 alin. (1) se aplică separat 1.000–100.000 lei (art. 60 alin. (2) lit. e)).
Când contează procentul din cifra de afaceri?
Se aplică valoarea cea mai mare dintre suma fixă și procent. Atât 1,4% din 500 de milioane EUR, cât și 2% din aceeași sumă dau exact plafonul fix, deci procentul ridică limita doar peste 500 de milioane EUR cifră de afaceri mondială. Se ia cifra de afaceri a ultimului exercițiu financiar (art. 60 alin. (3)).
Pentru ce se dau cele mai mari amenzi?
Treapta cea mai mare privește măsurile de securitate, auditul, autoevaluarea, obligațiile conducerii și raportarea incidentelor. Încălcările de procedură, ca înregistrarea, evaluarea riscului și termenele de remediere, au limite în lei: 1.000–300.000 lei pentru entități importante și 1.500–500.000 lei pentru cele esențiale (art. 60 alin. (2) lit. c) și d)).
- Nedesemnarea responsabilului cu securitatea: art. 60 alin. (1) lit. k).
- Conducerea nu urmează formarea acreditată: art. 60 alin. (1) lit. h).
- Încălcări grave (art. 50 alin. (2)): 3.000–600.000 lei, cu limite crescute cu jumătate la încălcări repetate.
Cât plătește o firmă nouă sau fără cifră de afaceri?
Firmele nou înființate și cele fără cifră de afaceri în anul anterior răspund cu 1–50 salarii minime brute (art. 60 alin. (5)). Regula acoperă situația în care nu există o cifră de afaceri la care să se raporteze amenda. Verificați textul articolului pentru încălcarea concretă, pentru că limita depinde de obligația încălcată.
Se poate plăti doar jumătate din amendă?
Da. Jumătate din amendă se poate plăti în 15 zile (art. 60 alin. (7)). Plata nu rezolvă însă problema de fond: rămân obligațiile legale, inclusiv măsurile cerute de DNSC și planurile de remediere cu termen. Termenul de prescripție pentru aplicarea sancțiunii este de 3 ani (art. 61 alin. (4)).
Ce răspundere are conducerea?
Organele de conducere aprobă măsurile de securitate, le supraveghează și răspund pentru încălcări (art. 14 alin. (1)). Membrii lor urmează formare acreditată, iar responsabilul cu securitatea se desemnează în 30 de zile de la decizia DNSC. În plus, art. 49 prevede măsuri precum suspendarea autorizațiilor și interdicția temporară pentru conducere.
De aceea subiectul nu se poate lăsa doar în seama departamentului IT: autoevaluarea anuală este aprobată de conducere (art. 12 alin. (4)), iar această aprobare trebuie să fie reală și documentată.
Instituțiile publice pot fi amendate?
Da. OUG 155/2024 nu are o excepție de la amenzile din art. 60 pentru administrația publică: acestea se aplică entităților esențiale și importante, inclusiv organismelor administrației centrale. Sunt excluse doar măsurile din art. 49, adică suspendarea autorizațiilor și interdicția temporară pentru conducere (art. 49 alin. (3)).
NIS2 pentru instituțiile publice
Ce faceți mai departe
Întrebări frecvente
De când se aplică amenzile?
Prevederile privind amenzile (art. 60–61) se aplică la 30 de zile de la publicarea ordonanței, deci de la sfârșitul lunii ianuarie 2025 (art. 64 alin. (4)).
Amenda maximă este suma obișnuită?
Nu. 10.000.000 EUR și 7.000.000 EUR sunt limite maxime. Pentru o firmă medie, multe încălcări intră în treptele în lei, iar minimele pornesc de la 5.000 lei și 10.000 lei.
Ce se întâmplă dacă nu am notificat DNSC?
Înregistrarea intră în treapta de procedură: 1.000–300.000 lei pentru entități importante și 1.500–500.000 lei pentru cele esențiale. Dacă nu ați notificat, faceți-o acum, conform anexei la Ordinul DNSC 1/2025.
Lipsa backup-ului duce la amendă?
Backup-ul face parte din măsurile minime (art. 13 lit. h)), iar măsurile de securitate intră în treapta cea mai mare. Detaliile sunt în ghidul despre backup.
Cine aplică amenzile?
DNSC supraveghează entitățile, împreună cu autoritățile sectoriale din art. 37 alin. (1). Normele de control sunt în Ordinul DNSC 3/2025.
Surse oficiale
- OUG 155/2024, art. 60–61, forma consolidată
- Legea 124/2025
- Ordinul DNSC 3/2025 (supraveghere și control)